mgr inż. Marcin Nabiałek Częstochowa

Marcin Nabiałek - doświadczenie

Programowaniem zainteresowałem się pod koniec szkoły średniej, dlatego też jako kierunek studiów wybrałem informatykę. W 2007 roku uzyskałem tytuł mgr inż. kończąc studia na Politechnice Częstochowskiej na kierunku Informatyka na specjalności Inżynieria Oprogramowania i Systemy informatyczne. Moja praca magisterska zatytułowana Systemy zarządzania treścią jako aplikacje internetowe XXI wieku jak sama nazwa wskazuje była również ściśle powiązana z Internetem i programowaniem aplikacji www.

Moje początki jako programista PHP

Moje doświadczenie jako programista PHP sięga 2003 roku, kiedy to postanowiłem stworzyć pierwszą publicznie dostępną stronę www z kursem C++ mojego autorstwa. Nie była to jednak bardzo prosta strona jak to ma miejsce w przypadku wielu pierwszych projektów, gdyż była wykonana w technologiach HTML, CSS, PHP i JavaScript i była zgodna ze standardami W3C.

Tworzenie stron www tak bardzo mi się spodobało, że w 2004 roku stworzyłem kolejne 3 strony www w tym nową wersję strony www z 2003 roku. Strona wykonana w technologiach XHTML, CSS, PHP i JavaScript oprócz nowego wyglądu i nowego silnika strony zyskała dodatkowo proste forum (oparte na plikach), a na jej potrzeby napisałem program C++ Code Colouring umożliwiający konwersję kodu źródłowego programów w C++ do formatu HTML, dzięki czemu przy wykorzystaniu CSS mogłem publikować ładnie sformatowane, pokolorowane kody źródłowe.

Praca jako programista PHP Freelancer

W latach 2005-2007 zacząłem wykonywanie zleceń jako freelancer w oparciu o umowę zlecenie i umowę o dzieło. W tym okresie poznałem między innymi bazy danych MySQL oraz szablony Smarty. Przy niemal wszystkich tych projektach łączyłem obowiązki programisty PHP i front-end developera - z dostarczonych przez grafika pociętych materiałów graficznych wykonywałem w pełni funkcjonującą stronę www, wykonując prace w technologiach (X)HTML, CSS, PHP, MySQL, JavaScript i Smarty.

Przez cały ten okres jako programista PHP Freelancer zrealizowałem w sumie ponad 30 projektów, z czego 20 to pełne projekty stron www (w tym 2 sklepy internetowe). Przy realizacji tych stron www brałem udział w ustalaniu wymagań funkcjonalnych i miałem bezpośredni kontakt z klientami końcowymi (również zdalnie). W tym okresie poszerzyłem również moją wiedzę o optymalizację stron internetowych pod kątem pozycjonowania, tworzenie zaawansowanych arkuszy stylów CSS oraz zasady tworzenia dostępnych i bardziej uniwersalnych stron www (W3C, WAI).

Praca w firmie AZ.pl

W grudniu 2006 podjąłem zdalną pracę na etat w firmie AZ.pl będącej w ścisłej czołówce polskich firm zajmujących się rejestracją domen i usługami hostingowymi. Początkowo pracowałem tutaj jako webmaster-pozycjoner biorąc bardzo duży udział w rebrandingu strony www z ofertą dla klientów (kodowanie XHTML/CSS, doradztwo, optymalizacja pod kątem pozycjonowania), a później w pozycjonowaniu strony. Moje obowiązki w tym okresie to przede wszystkim przygotowywanie podstron www.az.pl, testy w wielu przeglądarkach internetowych pod kątem poprawnego wyświetlania i działania, współpraca z grafikami, określanie wymagań funkcjonalnych oraz testowanie nowo wprowadzanych usług.

Od maja 2008 roku do kwietnia 2009 roku pracowałem kolejno w firmie AZ.pl na stanowiskach Specjalista ds. wdrożeń i Senior Implementation Specialist. W tym okresie byłem przede wszystkim odpowiedzialny za wdrożenia nowych usług i funkcjonalności w ramach AZ.pl, współpracowałem z licznymi firmami zewnętrznymi, pracownikami Działu Domen oraz Działu Technicznego, a także byłem odpowiedzialny za testowanie poprawności działania najważniejszych usług.

Od maja 2009 do września 2010 roku pracowałem w firmie AZ.pl na stanowisku Zastępca kierownika Działu Wdrożeń i Rozwoju & Project Manager. Zajmowałem się między innymi ustalaniem wymagań funkcjonalnych i koordynowaniem nowych usług i funkcji w Dziale Wdrożeń i Rozwoju. Byłem odpowiedzialny za nadzór i kontrolę nad przeprowadzaniem testów nowych usług, podział nowych zadań między pracowników, a także zgłaszałem propozycje zmian istniejących procedur i funkcji w celu zwiększania efektywności pracy i podnoszenia jakości usług.

Własna działalność gospodarcza

Rozwijając posiadane umiejętności i wiedzę w lipcu 2007 roku założyłem własną firmę - Websign. Swoją działalność skupiłem przede wszystkim na optymalizacji stron i ich pozycjonowaniu, zarówno na własne potrzeby jak również dla klientów. Zrealizowałem również kilka projektów stron www z wykorzystaniem technologii PHP, MySQL, Smarty, XHTML, CSS i JavaScript. Zdobyłem również wiedzę o działaniu programów partnerskich.

Od jakiegoś czasu w ramach działalności zajmują się niemal wyłącznie realizacją projektów na własne potrzeby. Nie zajmuję się już pozycjonowaniem. Na własne potrzeby zrealizowałem między innymi system prostego fakturowania, systemy ułatwiające zarządzanie domenami i podpiętymi systemami wymiany linków oraz systemy do generowanie dużej ilości stron zapleczowych.

Praca w firmie Friendly Solutions Corp.

Od grudnia 2014 pracuję w firmie Friendly Solutions Corp. jako programista PHP. Zajmuję się tutaj przepisywaniem systemu CRM na nową wersję dostępną jako API dla urządzeń mobilnych (Android/iOS) i front-endu (AngularJS) we frameworku Laravel 5.1. Jestem odpowiedzialny m.in. za optymalizacją logiki kodu i zapytań MySQL, dodawanie nowych funkcji, pisanie testów Codeception. Do tej pory wykonałem ponad 1400 commitów (GIT) i napisałem ponad 1600 testów Codeception.

Podsumowanie

Tworzeniem stron www zajmuję się od 2003 roku. Zrealizowałem ponad 40 pełnych projektów stron www o różnym stopniu skomplikowania i 17 projektów mających na celu rozbudowę bądź zmianę funkcjonalności. Znam PHP, framework Laravel, MySQL, (X)HTML, CSS, JavaScript i Smarty. Mam doświadczenie we współpracy i koordynowaniu pracy kilkunastoosobowych zespołów osób. Więcej o tym co potrafię możesz przeczytać w dziale Umiejętności.